Bruno Bauer a industriální architektura v českých zemích

Práce sleduje dílo Bruna Bauera (1880–1938), nejúspěšnějšího a zároveň posledního ze středoevropských „průmyslových architektů“, kteří dokázali ve své práci obsáhnout všechny provozní, konstrukční i architektonické aspekty navrhování továren.

Její komparativní část podává přehled projekční činnosti Bauerových předchůdců a konkurentů v českých zemích: specializovaných technických kanceláří, stavebních firem i architektů. Začleňuje Bauerovy teoretické práce do dobové diskuze o vztahu architektury, inženýrství a průmyslu, která na dlouho dobu determinovala historiografii moderní architektury.

Publikace byla připravena a vydána v rámci projektu Industriální architektura. Památka průmyslového dědictví jako technicko-architektonické dílo a jako identita místa (DG16P02H001) v programu aplikovaného výzkumu a vývoje Ministerstva kultury České republiky NAKI II.

 

Lukáš Beran, Bruno Bauer a industriální architektura v českých zemích, Praha 2016.

128 stran; česky, resumé anglicky a německy; 133 černobílých vyobrazení a plánů; ISBN 978-80-01-05992-0 / autor Lukáš Beran / rejstřík Irena Lehkoživová / jazyková redakce Hana Hlušičková / odborná recenze Pavel Halík, Petr Urlich / překlad Robin Cassling, Susanne Spurná / grafická úprava Jan Forejt / sazba Formall / tisk PBtisk / vydalo Výzkumné centrum průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT v Praze

Publikaci je možné zakoupit v knihkupectví Klubu Za starou Prahu Juditina věž, Galerii VI PER, Knihkupectví Karolinum, knihkupectví KAVKA a dalších místech.

 

kniha Bruno Bauer a industriální architektura v českých zemíchkniha Bruno Bauer a industriální architektura v českých zemíchkniha Bruno Bauer a industriální architektura v českých zemíchkniha Bruno Bauer a industriální architektura v českých zemích