Výstava Rail4V4+V Railway Heritage

Putovní výstava stručně představuje 50 vybraných památek železničního dědictví pětice historicky provázaných zemí: srbské Vojvodiny, Maďarska, Slovenska, České republiky a Polska. Je výstupem dvojice navazujících výzkumných a popularizačních projektů „Rail4V4+V“, financovaných z Mezinárodního visegrádského fondu, které si kladly za cíl posílit úlohu železnice při zachování středoevropské kolektivní identity prostřednictvím jejího hmotného i nehmotného dědictví a zdůraznit její regionální i přeshraniční význam.

Výstavu je možné zhlédnout od 17. ledna do 5. února ve foyer Národní technické knihovny v Praze-Dejvicích, poté se přesune do výstavního prostoru kavárny Stanice na nymburském nádraží.

Na projektu Rail4V4+V vedeným Platformou za studije kulture CULTstore z Noviho Sadu se podílí Fakulta architektúry a dizajnu Slovenské technické univerzity v Bratislavě, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego z Vratislavi, Aviscon Tanácsadó és Szolgáltató Kft. z Budapešti a Výzkumné centrum průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT v Praze.

 

vystava_rail4v4+v-01 vystava_rail4v4+v-02 vystava_rail4v4+v-03

Dny Evropskeho dedictvi 2024_sep

ATÚ Workshop: publikace

Tiskovina vydaná při příležitosti výstavy ATÚ Workshopu, která se uskutečnila ve dnech 24. 9. – 10. 10. 2024 na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Publikace představuje jedenáct projektů, jež reflektují aktuální tvůrčí pohledy nejmladší generace a najdeme zde podrobně zpracované architektonické návrhy, videodokument, koncept mobilní aplikace, návrh vycházkové trasy, dotazník či omalovánky. Formální různorodost projektů tak nabízí spektrum interpretačních rovin, jak lze k „mrtvé typologii“ přistupovat – pragmaticky, konceptuálně i experimentálně. Ostatně s obdobnými záměry byly automatické telefonní ústředny od šedesátých let navrhovány. Publikaci je možné stáhnout ve formátu pdf zde.

Workshop, výstava a publikace vznikly jako součást projektu Ministerstva kultury ČR NAKI III Průmyslová architektura druhé poloviny 20. století: Extenze, transformace a identita (DH23P03OVV016) v programu na podporu aplikovaného výzkumu v oblasti národní a kulturní identity. Realizaci výstavy a publikace finančně podpořila Fakulta architektury ČVUT v Praze.

 

Irena Lehkoživová – Jan Zikmund (eds.), ATÚ Workshop: Nové využití automatických telefonních ústředen ve studentských projektech, Praha 2024.

16 stran, česky, 17 černobílých vyobrazení / ISBN 978-80-01-07330-8 / spolupráce Lukáš Beran, Jan Červinka, Benjamin Fragner, Jakub Potůček / reflexe Václav Aulický, Tomáš Efler, Petr Hájek / projekty Mária Dvorská, Ester Maria Dvořáková, Miroslav Faist, Helena Křivková, Štěpán Lucký, Petra Malinská, Anna Mičánková, Phuong Anh Nguyenová, Matouš Pluhař, Natálie Poláková, Matěj Příman, Zuzana Purmová, Anna Reidlová, Vendula Remešová, Barbora Šimůnková, Prokop Tesař / grafická úprava Lucia M. Tóthová / výroba Formall / vydalo Výzkumné centrum průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT v Praze

 

foto_gabriel_fragner1 foto_gabriel_fragner2

(foto Gabriel Fragner)

 

DA 2024 – TTÚ v Hradci Králové

da24ttu_hradec_kralov-foto_jakub_potucek

 

V rámci letošního ročníku Dne architektury historik architektury a královéhradecký rodák Jakub Potůček při prohlídce tranzitní telefonní ústředny seznámí návštěvníky s historií této výjimečné a nepřístupné budovy, kterou navrhli specialisté na telekomunikační budovy a tvůrci Transgasu, architekti Jiří Eisenreich, Jindřich Malátek a Václav Aulický.

Výjimečné technické dílo z let 1977–1984 navazuje svým umístěním v jedné ose na okolní budovy a tvoří dominantu této části města. Futuristická architektura s mašinistickými prvky a výrazným objemovým tvarováním sestává ze dvou objektů. První technická sekce je tvořena ze čtyř struktur umístěných nad sebou s dolním podlažím mírně předsunutým a druhá správní je čtyřpodlažní kaskádovitě ustupující. Fasáda s nepravidelně umístěnými výdechy pro odvětrávání je obložená plechem ve výrazné červené barvě.

Exkurze proběhnou v sobotu 28. září v 10.00 a 11.30 hodin. Více informaci naleznete zde.

(foto Jakub Potůček, 2024)

ATÚ Workshop: výstava

ATU_workshop_vystava

 

Automatické telefonní ústředny (ATÚ), budované v Československu od šedesátých do konce osmdesátých let, dnes představují jednu z nejohroženějších skupin architektonického dědictví. Tyto pozoruhodné stavby vznikly pro analogovou technologii, kterou však zanedlouho po jejich dokončení nahradila technologie digitální, nevyžadující velké prostory ani lidskou obsluhu. Ztratily tak svůj smysl a mizí v rukou nových vlastníků.

Výzkumné centrum průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT proto v letním semestru akademického roku 2023/2024 uspořádalo ve spolupráci s pedagogy Václavem Aulickým, Tomášem Eflerem, Petrem Hájkem a Janem Sedlákem studentský workshop, který si kladl za cíl nabídnout alternativní projekty záchrany a nového využití dvou takových ohrožených staveb: ATÚ Těšnov (Boris Palička, 1965–1980), zasazené do bloku činžovních domů v centru Prahy, a ATÚ Bílá Hora (Václav Aulický, 1979–1984), představující výrazný solitér uprostřed panelového sídliště na kraji města. Oba úkoly tedy vyžadovaly odlišné přístupy – architektonické, urbanistické i koncepční – při hledání optimálního nového programu i formulování odpovědí na aktuální otázky udržitelnosti v architektuře.

Jedenáct projektů, jež vznikly v rámci workshopu, představuje tato výstava. Reflektují aktuální tvůrčí pohledy nejmladší generace a najdeme zde podrobně zpracované architektonické návrhy, videodokument, koncept mobilní aplikace, návrh vycházkové trasy, dotazník či omalovánky. Formální různorodost projektů tak nabízí spektrum interpretačních rovin, jak lze k „mrtvé typologii“ přistupovat – pragmaticky, konceptuálně i experimentálně. Ostatně s obdobnými záměry byly automatické telefonní ústředny od šedesátých let navrhovány. K výstavě vychází také drobná publikace.

 

24. 9. – 10. 10. 2024
Atrium u Iluzivní krychle
vernisáž výstavy 24. 9. od 17 hodin

Koncepce workshopu a výstavy: Irena Lehkoživová, Jan Zikmund, Lukáš Beran, Jan Červinka, Benjamin Fragner, Jakub Potůček
Pedagogická spolupráce: Václav Aulický, Tomáš Efler, Petr Hájek, Jan Sedlák
Projekty: Mária Dvorská, Ester Maria Dvořáková, Štěpán Lucký a Petra MalinskáMiroslav Faist, Helena Křivková, Anna Mičánková a Vendula Remešová (+video), Phuong Anh NguyenováMatouš Pluhař, Natálie Poláková a Anna Reidlová (+video), Zuzana Purmová, Barbora Šimůnková, Prokop Tesař
Grafické řešení: Lucia M. Tóthová
Tisky do výstavy: Repro Fetterle
Výroba publikace: Formall

 

Workshop, výstava a publikace vznikly jako součást projektu Ministerstva kultury ČR NAKI III Průmyslová architektura druhé poloviny 20. století: Extenze, transformace a identita (DH23P03OVV016) v programu na podporu aplikovaného výzkumu v oblasti národní a kulturní identity. Realizaci výstavy a publikace finančně podpořila Fakulta architektury ČVUT v Praze.

 

01-foto_jan_zikmund2 02-foto_jan_zikmund 03-foto_jan_zikmund 04-foto_viktor_macha 05-foto_viktor_macha 06-foto_petr_hajek

(foto Jan Zikmund, Viktor Mácha a Petr Hájek)