Kniha Hledání univerzality získala mezinárodní ocenění

Kniha Hledání univerzality. Kontexty průmyslové architektury v Československu 1945–1992, kterou před dvěma lety vydalo Výzkumné centrum průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT, získala druhé místo v mezinárodní soutěži Fedrigoni Top Award 2022 v kategorii Publishing. Do užšího výběru se dostalo 368 knih z celého světa. Cenu převzali 17. listopadu v Paříži autor textu a grafické úpravy Jan Zikmund z VCPD FA ČVUT a Gabriel Fragner ze studia Formall, které zajistilo kompletní produkci výroby a úpravu obrazových materiálů.

 

fedrigoni_top_award_2022-vcpd-formall_01fedrigoni_top_award_2022-vcpd-formall_02fedrigoni_top_award_2022-vcpd-formall_03

Industrial Days v Bratislavě

POZVANKA in 6 a icona_2022.10.21

industrial_days-bratislava-01industrial_days-bratislava-02industrial_days-bratislava-03industrial_days-bratislava-04

foto Design Factory

Výstava industriální situace / místo_tvar_program (Architektura konverzí) v Táboře

Ojedinělá možnost nahlédnout při příležitosti festivalu Transforma do bývalé Křižíkovy ústřední stanice elektrické v Táboře (Na Bydžově čp. 458), léta jakoby zapomenuté v údolí při Lužnici, pod železničním mostem tratě mezi Táborem a Benešovem. Současně ale také tip na letní výlet za výstavou projektů konverzí industriálních staveb, pořádanou k vydání publikace Industriální situace / místo_tvar_program.

Výstava Industriální situace i interiér Křižíkovy elektrárny jsou přístupné do 31. července 2022, ve čtvrtky a v pátky od 15 do 19 hodin a o víkendech od 11 do 19 hodin.

Další stavby v okolí naleznete na www.industrialnitopografie.cz.

 

industrialni_situace-tabor01 industrialni_situace-tabor02 industrialni_situace-tabor03 industrialni_situace-tabor04 industrialni_situace-tabor05

(fotografie Benjamin Fragner a Jan Zikmund)

Výstava industriální situace / místo_tvar_program (Architektura konverzí) na festivalu Transforma

Výstava industriální situace / místo_tvar_program (Architektura konverzí), kterou připravilo Výzkumné centrum průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT v Praze, se stěhuje do Tábora na multižánrový festival Transforma. Program na Elektrárně začne 30. 6. v 17.00, vernisáž výstavy se uskuteční od 19.00. Další program bude hostit netradiční koncert Lenky Dusilové, které předskočí mladá Tokyo Drift, dále vystoupí DJ a hlavní organizátor Shotgun festivalu Mooris a pražská dvojka Hekaté a Pica Pica.

17.00
Mooris
19.00
Vernisáž výstavy a představení nové publikace:
“Industriální Situace – Místo_Tvar_Program”
Benjamin Fragner
20.00
Tokyo Drift
21.00
Lenka Dusilová
22.00
Hekaté b2b Pica Pica

Více informací o celém festivalu na transforma.cz

Séquin & Knobel: Mapa průmyslové architektury

Výzkumné centrum průmyslového dědictví Fakulty architektury se v posledních letech zabývalo obecnými principy vzniku průmyslových staveb a areálů, které jsou zároveň základními principy průmyslové civilizace – racionalizací navrhování a provádění, tvůrčí specializací, typizací a globálním transferem zkušeností – aby mohlo porozumět jejich obecným, kulturním hodnotám. Pojímalo proto průmyslové stavby jako komplexní, individuální technicko-architektonická díla, a sledovalo především proces jejich návrhu, původ či autorství. Jedna z případových studií, vytvořených v rámci výzkumného projektu MK ČR NAKI II Industriální architektura, je věnována činnosti „doyena průmyslového stavitelství“ ve Střední Evropě: Projekční kanceláři Carla Arnolda Séquin-Bronnera (1845–1899) a jeho společníka a později nástupce Hilaria Knobela (1854–1921) v Rütti u Curychu, která do Evropy přinesla pokročilé britské metody navrhování textilních továren a celou řadu vlastních konstrukčních inovací a údajně nevrhla více než dvě stovky průmyslových staveb. Výsledky průzkumu, který podnikl Michael Hanak v archivním fondu kanceláře, uloženém archivu Ústavu dějin a teorie architektury ETH v Curychu, byly na místě aktualizovávány a doplněny z dalších zdrojů do po podoby on-line mapy, umožňující tyto poznatky sdílet a rozvíjet. Mapa umožňuje propojit nejen budovy samotné, ale také jejich současné vlastníky, uživatele a obdivovatele, kteří již pro mnohé z nich našli nové využití a smysl.

 

sequin-et-knobel-map